Destek Sistemi

Destek birimimize; +90 392 444 2298 numaralı telefondan, web sayfasındaki Canlı Destek ikonundan veya support.datumcenter.com arayüzünden ulaşıp sorunlarınıza anında çözüm bulabilirsiniz.

İzleme ve Takip Sistemi

Satınalma panelinden satın alım işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde, tarafınıza satınaldığınız hizmete erişim için kullanıcı adı ve şifre bilgilerini gönderen bir e-postanın yanı sıra kullanmış olduğunuz trafiği izleyebileceğiniz, hangi zaman dilimlerinde ne kadar trafik kullandığınızı görebileceğiniz “İzleme ve Takip Sistemi”nin URL, kullanıcı adı ve şifre bilgileri tarafınıza gönderilecektir. Ayrıca sunucunuzda çalışan servisleri belli aralıklarla kontrol eden, olumlu yanıt alamazsa sizi e-posta adresinizden bilgilendiren otomatik bir izleme servisi de kullanımınızda olacaktır.

İşletim Sistemi Güncelleme

İstemeniz halinde, sunucunuzun işletim sistemi güncellemeleri otomatik sunucu güncelleme servisimiz sayesinde otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Ticketing ile Hızlı Çözüm

Support.datumcenter.com adresinden şikayetleriniz, arzu ve taleplerinizi gönderip, alanında tecrübeli teknik kadromuzdan dilediğiniz zaman destek alabilirsiniz.

Canlı Destek Sistemi ile Beklemeksizin İletişim

Canlık destek imkanı ile beklemeksizin destek alma imkanı sunulmakta ve sıkıntılarınız çok kısa zamanda, sizinde proaktif olarak katılım göstereceğiniz bir düzende çözüme ulaştırılmaktadır.